Uvac, spoj nestvarnih meandara

Kanjon reke Uvac smatra se za jedno od najlepลกih mesta u Srbiji. Nalazi se u jugozapadnoj Srbiji, poznat je po svojim ukljeลกtenim meandrima. Takoฤ‘e, ovo je jedno od poslednjih staniลกta beloglavog supa, predivne ptice koja je gotovo izumrla.

Pre nego ลกto je postao turistiฤki znaฤajan kompleks prirodnih kurioziteta, Uvac je bilo samo ime Zlatiborske i Zlatarske reke koju karakteriลกe prelepi kanjon i duboko reฤno korito. Reka Uvac prirodna je juลพna granica Zlatibora, koja izvire jugoistoฤno od planine Jadovnik i predstavlja glavnu pritoku Lima. Pri kraju svog toka Uvac je i prirodna granica izmeฤ‘u Srbije i Bosne i Hercegovine.

Deo klisure reke Uvac, povrลกine 2. 543 hektara, je 1971. godine proglaลกen za Specijalni rezervat prirode Uvac. Nalazi se na nadmorskoj visini od 902 do 1276 metara.

Reka Uvac je najduลพa pritoka Lima. Duลพina reke Uvac iznosi oko 120 kilometara. S obzirom na to da je Uvac planinska reka, njen hidroenergetski potencijal je iskoriลกฤ‡en formiranjem tri brane, samim tim i tri veลกtaฤka jezera. To su Zlatarsko jezero ili Kokin Brod, Sjeniฤko ili Uvaฤko jezero i Radoinjsko jezero. Obale klisure reke Uvac krase ลกume omorike, breze, brojne livade i proplanci.

Velika paลพnja je usmerena na Zlatarsko jezero, koje je nastalo ลกezdesetih godina proลกlog veka. Brana koja je izgraฤ‘ena je najveฤ‡a zemljana brana u Evropi. Nivo vode Zlatarskog jezera dostiลพe i do 45 metara. Ono ลกto Zlatarsko jezero ฤini jedinstvenim su ฤuveni meandri reke Uvac. Reka se vijugavo probija kroz kreฤnjaฤke stene, formirajuฤ‡i izgled pravog lavirinta. Meandri reke Uvac prostiru se sve do Radoinjskog jezera. Zanimljivo je to ลกto u ovom delu svog toka reka Uvac ima karakteristiฤnu zelenu boju.

Takoฤ‘e, na obalama Zlatarskog jezera se nalazi najveฤ‡e prirodno staniลกte beloglavog supa na celom Balkanu. Beloglavi sup je simbol kanjona reke Uvac. Pre dvadeset godina ova retka vrsta je bila pred izumiranjem. Tada je u kanjonu boravilo svega 7 jedinki beloglavog supa. Osnivanjem fonda za zaลกtitu beloglavog supa, omoguฤ‡eno je postavljanje hraniliลกta. Beloglavi sup je leลกinar, hrani se iskljuฤivo mesom uginulih ลพivotinja ลกto ga ฤini velikim zaลกtitnikom ekosistema.

S obzirom na to da ove prelepe ptice imaju jednog partnera za ceo ลพivot, kao i da ลพenka leลพe samo jedno jaje godiลกnje, tim koji je uspeo da brojku od 7 jedinki poveฤ‡a na ฤak 300, zasluลพuje svaku pohvalu. Ovaj nebeski kralj koji ima raspon krila od 2,7 metara, od davnina krasi grb Srbije. U planu je kolonizacija joลก dve vrste leลกinara, kako bi se u potpunosti zatvorio lanac ishrane. Potpuno uลพivanje pogleda na meandre reke Uvac omoguฤ‡ava dolazak na vidikovac Molitva. Pored beloglavog supa, Uvac je staniลกte za joลก 100 vrsta ptica. Neke od njih su suri orao, planinski puzgavac, vodomar, buljina i mnoge druge.

Meลกtani ovog kraja su bili upoznati sa dve peฤ‡ine, Ledniฤkom i Uลกaฤkom. Brojnim istraลพivanjima koja su obavili vrsni speleolozi je ustanovljeno da je u kreฤnjaฤkim stenama prisutan jedan izuzetan prirodni fenomen. Radi se o peฤ‡inskom sistemu dugom viลกe od 6 kilometara. Uลกaฤka i Ledniฤka peฤ‡ina su povezane mnogobrojnim kanalima i dvoranama koje su ukraลกene prelepim peฤ‡inskim nakitom. Na izlazu iz Uลกaฤkog sistema se nalazi savrลกeno mesto za kampovanje.

Ova zaslepljujuฤ‡a lepota zaista ostavlja bez daha. Pogled u visinu usmerava ka ovim leteฤ‡im boลพanstvima, koja nas podseฤ‡aju na potrebu da ovakva mesta ostanu baลก onakva kakva su sada. Kanjon reke Uvac za svakog ljubitelja prirode nudi po neลกto. Bilo da se radi o ribolovu, planinarenju, kampovanju ili biciklizmu, kanjon Uvca je jedna od top turistiฤkih atrakcija Srbije.