Beli bor

Beli bor je ฤetinarska vrsta koja pripada porodici Pinaceae. To je zimzeleno drvo koje moลพe da naraste i do 40 metara visine, a ลกirina stabla do 1 metar. Beli bor dostiลพe starost i do 200 godina. Rasprostranjen je na podruฤju veฤ‡eg dela Evrope i severne Azije. U naลกoj zemlji raste u plnaninskim oblastima na hladnijim povrลกinama severne i zapadne Srbije iznad 900 metara. Na planini Zlatibor, Maljen, Povlen, Tari, Mokroj gori, Prokletijama i Murtenici.

Ovo drvo podnosi ฤak surovu klimu krajnjeg severa, sa vrlo jakim mrazevima i suvom kontinentalnom klimom juลพnih predela. Podnosi rast na suvom zemljiลกtu, ali isto tako i na veoma vlaลพnom.

Beli bor je vaลพna vrsta u poลกumljavanju ogolelih peskovitih povrลกina. Brzo raste i njegovo drvo je dobrog kvaliteta i ima raznovrsnu primenu.

Koren je snaลพan sa izraลพenom ลพilom koja prodire duboko u zemlju i grana se u brojne boฤne korene. Dok je drvo mlado, kora je tanka i crvenkasta, a kako drvo stari postaje sivo-smeฤ‘a, debela i ljuลกti se u komadima. Pupoljci su jajasti, zaobljeni, prekriveni ljuskama.

Mladi izdanci i iglice se sakupljaju u rano proleฤ‡e, jer tada sadrลพe jako visoku koncentraciju vitamina C. Od njih se pravi ฤaj ili kuฤ‡ni sirup za leฤenje disajnih organa. Dobar je kod kaลกljanja, bronhitisa, promuklosti.

Od iglica se destilacijom, vodenom parom dobija eteriฤno ulje koje je bogato monoterpenima. Korisno je kod reumatskih problema.

Poznate su mnoge podvrste belog bora, od kojih je najzanimljiviji zlatni bor sa mladim ฤetinama zlatnoลพute boje. Ova podvrsta ฤije je nauฤno ime Pinus silvestris Variegata Zlatiborica raste na Zlatiboru i predstavlja zaลกtitni znak planine. ฤŒak se i ime Zlatibora vezuje za zlatni bor. Naime, Zlatibor je u proลกlosti (delimiฤno i sada) bio veoma bogat borovim ลกumama. ล ume crnog i belog bora bile su veliko bogatstvo ovog kraja. Koristili su ih kao graฤ‘evinski materijal za kuฤ‡e i druge objekte: zgrade, ambare, koลกare, torove, ograde oko kuฤ‡a i imanja. Od borova se proizvodio veoma dragoceni katran koji se izvozio u mnoge krajeve.

Tu je i borov luฤ koji je u proลกlosti sluลพio za osvetljavanje prostorija u kojima su ljudi ลพiveli a koji su Zlatiborci prodavali po celoj Srbiji. Znaฤi, od bora se moglo ลพiveti. Bio je zlata vredan, zaista zlatan bor. To je mogao biti razlog za ime ove planine. Ali nije ovde samo u pitanju velika ekonomska vrednost bora, upotrebna i trลพiลกna, ovaj bor ima crvenkastoลพutu ili ลพutu, zlatastu boju kore, ลพuto stablo. Dakle i izgled bora mogao je biti razlog za ime.

U medicinske svrhe od belog bora koriste se katran, iglice i pupoljci, etarsko ulje dobijeno iz iglica i pupoljaka, kao i preฤiลกฤ‡eno terpentinsko ulje.

Katran dobijen iz belog bora ima primenu u dermatologiji i veterinarskoj medicini. Koristi se protiv upala, za jaฤanje koลพe, protiv ลกugavosti – spolja u obliku lekovitih masti. Iglice i pupoljci belog bora koriste se kod poviลกenog krvnog pritiska, prehlade, kaลกlja, bronhitisa, promrzlina, zapaljenja sluzokoลพe usta i ลพdrela, kao i protiv miลกiฤ‡nog bola. Primenjuju se u obliku ฤajnih meลกavina, sirupa i tinktura za unutraลกnju upotrebu, odnosno alkoholnog ili uljanog ekstrakta za spoljaลกnju upotrebu – obiฤno kao kupka.