Pravo lice Zlatibora

Veoma je mala verovatnoća da niste bili na Zlatiboru, a i ako ste ga kojim slučajem zaobišli, verujemo da ćete ga uskoro posetiti. Svakako, često čujemo komentare onih koji su bili na Zlatiboru da se previše urbanizovalo i da se dosta izgradilo. Tako je, ali ta evolucija od običnih koliba do luksuznih vila, hotela i apartmana se desila baš zbog horde turista koji svake godine se vraćaju na Zlatibor u sve većem broju. To je prvi utisak kada dođete na Zlatibor, a kada biste pogledali malo dalje od centra, svega kilometar ili dva, udahnućete planinsku lepoticu Srbije.

U centru dok šetate možete videti pregršt kafića, restorana, roštilja i raznoraznih aktivnosti. Taj deo je kako ga neki nazivaju ‘’urbanistička džungla’’, ali hajmo da odemo nešto dalje od centra i upoznamo pravo lice Zlatibora koje je sinonim na prvu pomisao ove jedinstvene planinske lepote.

Tura koja je primamljiva i najčešća kod svih turista jeste šetnja do spomenika na vrhu Glavudža, do kog postoji uređena i osvetljena staza, okružena borovima.

Pešaka ili biciklom možete stići do Zlatiborskih jezera, koja su od centra udaljena oko 6 kilometara. Na putu do tamo upoznaćete Zlatibor kakav je bio nekada – sa vrlo malo kuća i dosta brežuljaka i pašnjaka.

Za one malo ambicioznije posetioce tu je čuvena Čigota, koja se nalazi na 1422 metara nadmorske visine. Da bi savladali taj uspon, morate pešačiti barem dva sata, ali taj osećaj kada izađete na vrh je nezamenljiv. Prodišete punim plućima i videćete sve kao na dlanu, ceo Zlatibor, Taru i deo Durmitora.

Photo credits: Vladimir Marković

Pored ovoga, možete organizovati izlete u neko od okolnih sela na Zlatiboru, koja su prepuna atrakcija od raznih pećina do vodopada. U Sirogojnu možete videti jedini muzej na otvorenom u Srbiji koji se zove ‘’Staro selo’’, i stvarno je selo. Očuvane stare brvnare sve stoje na otvorenom, kako su i nekada izgrađene tu. Imaćete prilike da vidite kako se nekada ovde živelo, gde su se sušile jabuke i šljive, kako su naši stari čuvali mleko bez frizidera, kako je nastajao čuveni zlatiborski sir i kajmak. Kada krenete nazad iz ovog jedinstvenog muzeja na otvorenom, možete svratiti usput u Stopića pećinu, gde se, po legendi, krije blago Nemanjića. Otvorite četvore oči, možda ga pronađete.

Photo credits: Vladimir Marković
Photo credits: Vladimir Marković

Osim zimskog i letnjeg turizma, na Zlatiboru su razvijeni i zdravstveni, rekreativni i sportski turizam. Sa dosta sunčanih sati tokom godine, Zlatibor je jedna od najsunčanijih planina u Srbiji. Poznata je i ruža vetrova u kojoj se mešaju kontinentalne i mediteranske struje, pa se boravljenje na Zlatiboru preporučuje onima koji imaju problema sa disajnim putevima (astme i razna alergijska oboljenja).

U Vili Borova možete iskonski uživati u Zlatiborskim čarima od smeštaja do okruženja. Budite naši gosti, jer imamo topli i udobni kutak za vas i vašu porodicu.

Booking Icon