Your cart is currently empty!
Slatka, mala, vazdušna banja Kremna
Šta razlikuje vazdušne banje od ostalih banja, i zašto je dobro posetiti baš ova lekovita mesta?
Vazdušne banje smeštene su u prirodno čistim ambijentima gde je vazduh izuzetno blagotvoran po respiratorne organe. Vazdušne banje predstavljaju prave ekološke oaze. Ove banje odlikuje visoka koncetracija jona i ozona u vazduhu, kao i odsustvo bilo kakvih vazdušnih zagađivača.
Zbog blagih leta i zima, i izuzetnih lekovitih svojstava, boravak u vazdušnim banjama Srbije je, kako mnogi vole da kažu, „preporod za duh i telo“. Naime, uživanje i odmor na mestima koja su okružena netaknutom prirodom zadivljujuće lepote, ne samo što povoljno utiče na zdravlje, već i leči gotovo sve vrste bolesti respiratornih organa.
Kremna, slatka mala vazdušna banja, nazvana je tako još početkom 20. veka, zbog svoje idealne nadmorske visine od 800 metara. Klima, uvek na udaru morskih i kontinentalnih vetrova, ovo je seoce koje sa svojim predivnim cvetnim livadama i planinskim vrhovima obraslim gustim četinarskim šumama, razdvaja dve najlepše planine Zapadne Srbije – Taru i Zlatibor. Upravo zbog svojih prirodnih lepota, blizine Tare, Zlatibora i Mokre gore, ali i onoga za šta nismo sigurni da li je mit ili stvarnost, Kremna je postala jedna od najpopularnijih turističkih destinacija ovog kraja.
Jedna od atrakcija Kremana, kao i celog okruga jeste čuvena Šarganska osmica. Ipak, ono po čemu je Kremna specifična, prepoznatljiva, poznata i čuvena, jesu zapravo njeni domaćini Kremanci i nadaleko čuveni preci. Zna se da su Kremna imala poseban značaj za Srbe još u vreme Nemanjića, koji su tu imali svoje letnjikovce za svoju vlastelu i sebe, pa je Kremna tada, a i kasnije za vreme vladavine Istanbulskog carstva bila jedina priznata vazdušna banja u Zapadnoj Srbiji.
Legenda kaže da je cela Kremanska kotlina nastala u drevnoj fazi nastanka Zemlje, prilikom jednog njenog sudara sa drugim nebeskim telom. A ono što kaže savremena nauka jeste da kremanske stene sadrže veoma neobičan sastav, neku vrstu poludragog kamenja, a koje se, kako kažu Kremanci „tajno“ ispituje u svetskim laboratorijama. Kao prilog istinitosti ovih tvrdnji, može se reći da Kremanci zaista dugo žive, i ne samo Kremanci, već i uglavnom svi stanovnici Tare, Mokre Gore i Zlatibora, kao i da su svi oni vitalni i u poznim godinama. Upravo zbog tog kamena nastao je i naziv ovog malog planinskog mesta.
Ovo selo je takođe poznato po Kremanskim proročanstivma porodice Tarabić. Postoje napisane knjige o ovim proročanstvima, gde mnogi smatraju de je to zapravo bila manipulacija smišljena za tadašnje političke svrhe. Zapravo, priča se da je potreba za nastankom proročanstava bila ta da se opravda razvod između kralja Milana Obrenovića i kraljice Natalije.
Po pričama, Tarabići su predvideli nastanak televizije, telefona, telegrafa kao i smene na srpskom prestolu, propast Obrenovića i njihov povratak u zemlju. Prvi Tarabić za koga se tvrdilo da ima proročke mogućnosti bio je Miloš Tarabić. Ova porodica Tarabić je imala veliki ugled među narodom, dok su ih se mnogi i plašili.
Ova predanja postoje dugo, da li u njih želite da verujete ili ne, ostaje na vama da odlučite, ali, pre svega poseta ovoj vazdušnoj banji jeste pravo osveženje za vaš organizam a onda možete posetiti znamenitosti i slušati priče koje se prepričavaju o kremanskim proročanstvima. Uputite se i saznajte zašto je Kremna baš toliko zanimljiva mnogim turistima! Pišite nam o vašim utiscima ovog sela.